Jste citliví na chlór? Vyzkoušejte do bazénu polymerovou chemii

Je ideální čas? Startuje koupací sezóna venkovních bazénů? Stále častěji se mluví o nové generaci dezinfekce, která je na rozdíl od běžné chlórové šetrnější k lidské kůži a bazénu samotnému. Cenově je srovnatelná s chlórovými přípravky a přejít na ni můžete i v průběhu koupací sezóny.

LOVCI-VIRU.CZ ve vodě

Bezchlórová bazénová chemie GUAa POOL je určena všem, kteří hledají alternativu chlóru. Přípravky GUAa POOL dlouhodobě a s maximální účinností likvidují viry, plísně a bakterie, zabraňují množení mikroorganismů.

Na rozdíl od chlórových preparátů má bazénová chemie GUAa POOL vysoké algicidní účinky – potlačuje růst řas. Bezchlórová chemie GUAa POOL je vhodná pro všechny typy domácích bazénů, venkovní i zastřešené, s filtrací i bez filtrace, a pro venkovní i vnitřní, klasické i přenosné vířivé vany – whirlpooly.

Ošetřená voda není cítit po chlóru, neničí plavky, nedráždí pokožku, oči ani sliznice, nenarušuje stavbu ani technologii bazénu či vířivé vany, nebělí bazénovou fólii.

GUAa POOL je vysoce účinná bazénová chemie pro úpravu bazénové vody bez chlóru, která spolehlivě udrží vodu křišťálově čistou bez mikroorganismů a řas. Nejen bezchlórová bazénová chemie, ale také bezchlórová chemie pro vířivé vany dezinfikuje vodu, likviduje řasy, dodává vodě nezbytný kyslík a odstraňuje nežádoucí pěnu.

Co je to polymer?

Polymer je látka sestávající z molekul jednoho nebo více druhů atomů nebo skupin spojených navzájem v tak velkém počtu, že řada fyzikálních a chemických vlastností této látky se nezmění přidáním nebo odebráním jedné nebo několika konstitučních jednotek. Polymery typicky vznikají polymerací nebo polykondenzací. Obvykle je jako „polymer" označován molekulový systém, složený z velkého počtu atomů, vázaných chemickými vazbami do dlouhých řetězců.

V případě čištění bazénu se mluví o polymeru PHMG. To je druh nově vyvinutého víceúčelového kationtového polymeru, který se používá jako dezinfekční prostředek (mimo jiné třeba i u chovatelů domácího zvířectva nebo v nemocnicích). Je to o vysoce efektivní baktericid, virucid, fungicid. Neobsahuje toxické látky a není dráždivý. Úspěšně se používá ve zdravotnictví, textilním průmyslu, potravinářském průmyslu a v oblasti úpravy a hygienického zabezpečení vod a povrchů.

Jak přejít a mít bazén bez chlóru?

Při přechodu z chlorované vody v bazénu na dezinfekci GUAa POOL je vhodné použít oxidační činidlo, které okysličuje vodu a urychluje vytěkání chlóru z bazénu do zhruba půl hodiny. Přejít na polymer lze i výměnou vody, stačí vyměnit cca 30 - 50 % vody a poté nadávkovat novou dezinfekci. Poslední možností přechodu na GUAa POOL je ukončení dávkování chlóru a při zapnuté cirkulaci chlór z bazénu do dvou až tří dnů vyprchá. „Pokud tedy napustíte vodu z vodního řádu, či si ji necháte dovézt, je voda hned připravena k dezinfekci přípravkem GUAa POOL. Chlór obsažený ve vodě z vodního řádu není v takové koncentraci a rychle vyprchá. Tento fakt potvrdila také Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se zabývá chemickými účinky ve vodě přítomného chlóru na lidské zdraví.

Jak se dávkuje?

„Principy jsou podobné jakou běžné dezinfekce. Na začátku uvedení bazénu do provozu je třeba upravit hodnotu pH vody na 7,2 - 7,6 a poté jednorázově nadávkovat do bazénu přípravek GUAa SHOCK v poměru 200 ml na 10 m³ ideálně při zapnuté cirkulaci či vodu poté řádně promíchat. „Při úpravě vody v průběhu sezóny je pak důležité alespoň jednou týdně měřit hodnotu pH, která by měla být na úrovni 7,2 - 7,6. I další procedury jsou takové, aby člověk neznejistěl. Pro jiskřivou vodu se použije vločkovač, pro zvýšení množství kyslíku ve vodě přípravek GUAa OXI, který se stará o odstranění organických nečistot,“ doplňuje. Jinak stačí jen pravidelně měřit a v pravidelných intervalech dezinfikovat. Množství se dávkuje podle objemu vody.

Na bezchlórovou dezinfekci je možné přejít i z vody čištěné elektrolýzou. Stačí vypnout vyvíječ chlóru. A je vyzkoušené, že přípravek lze nasadit i do bazénů se slanou vodou.